S spoznavanjem arheologije smo Lego robotiki začeli v sredo z udeležbo na delavnici v Mestnem muzeju Ljubljana, nadaljevali pa v soboto, 18. 10. 2025. Delo smo začeli v računalniški učilnici, kjer nam je gospod Gregor Koželj iz Geoparka predstavil razvoj arheologije od njenih začetkov do danes. Na zemljevidu smo si ogledali lokacije bližnjih arheoloških najdišč in spoznali računalniška orodja s katerimi si arheologi pomagajo pri odkrivanju posebnosti na terenu, ki nakazujejo morebitne večje nepremične najdbe.
Sledilo je delo na terenu. Odpravili smo se na Zediše, kjer so evidentirani ostanki rimskega zidu, ki smo ga opazovali v računalniškem programu.
Pred nas je gospod Koželj postavil izziv, da skiciramo arheološke najdbe in jih čim natančneje evidentiramo. Zahtevno nalogo so nam predstavljale replike rimskih kovancev, fibul in ostalih drobnih predmetov, ki jih arheologij pogosto najdejo med izkopavanji.
Zahvaljujemo se gospodu Gregorju Koželju iz Geoparka, ker je z nami delil svoje znanje in nam približal arheološke najdbe iz naše okolice.
Zapis in foto: Tatjana Fajdiga





