Čudežne živali

»Velikost naroda in njegova moralna razvitost se kažeta v tem, kako ravna z živalmi.«Mahatma Gandhi

Prejšnji teden, v ponedeljek, 31. 3. 2025, smo na šoli imeli naravoslovni dan za učence od 6. do 9. razreda. Dan je bil razdeljen na tri zanimive in poučne delavnice, ki so nas popeljale v svet živali in naravovarstva.

Vse tri delavnice so bile zasnovane z jasnim ciljem: ozaveščanje o pomenu živali in odgovornem ravnanju z naravo. Tako organizacija Čudežne živali kot DOPPS – Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije poudarjata, da ima vsaka žival v naravnem svetu pomembno vlogo, pa naj bo to ptič v našem domačem okolju ali eksotična žival z drugega konca sveta. Z neposrednim stikom, opazovanjem in pogovorom učenci razvijajo razumevanje, spoštovanje in skrb za naravo – vrednote, ki so ključne za prihodnost našega planeta.

Dve delavnici sta izvedla strokovna delavca iz organizacije Čudežne živali. V prvi smo pobliže spoznali eksotične živali, kot so udav, kraljevi piton, ptičji pajek in tisočnoga. Učenci so izvedeli veliko zanimivosti o teh nenavadnih bitjih, njihovem življenjskem okolju in posebnostih. Imeli so tudi možnost neposrednega stika z živalmi, saj so lahko nekatere, kot so ptičji pajek, kraljevi piton ali tisočnoga, celo prijeli v roke. Prav te živali so bile med učenci med bolj zaželenimi za rokovanje.

Druga delavnica je bila posvečena glodalcem. Učenci so spoznavali njihove navade, prehrano in različne vrste. Tudi tukaj so imeli priložnost za rokovanje z živalmi, kar je marsikoga še posebej navdušilo. Veliko pozornosti je pritegnil dihur.

Tretjo delavnico so izvedli predstavniki DOPPS Slovenije, ki so učencem predstavili pomen ptic v našem okolju, načine opazovanja in prepoznavanja vrst ter izzive, s katerimi se ptice srečujejo zaradi sprememb v okolju, npr. gradnja vetrnih elektrarn. Učenci so spoznali nekaj najpogostejših vrst ptic pri nas in se pogovarjali o tem, kako lahko tudi sami prispevajo k njihovemu varovanju – na primer z nameščanjem ptičjih gnezdilnic ali ohranjanjem naravnih habitatov.

Naravoslovni dan je bil za vse učence zanimiva in nepozabna izkušnja, polna novih spoznanj ter neposrednega stika z živalmi in naravo. Veseli smo, da smo imeli priložnost doživeti tako bogat dan v družbi strokovnjakov in živih bitij, ki jih sicer ne srečamo vsak dan – ter se ob tem naučiti, kako pomembno je, da naravo ne le spoznavamo, temveč jo tudi varujemo.

Zapisala: Dolores Nagode

Fotografije: Dolores Nagode, Andreja Pagon, Martina Santiago Šlabnik