Za eno dopoldne so proizvodne hale Kolektorja postale naše učilnice in naši učitelji so postali tamkajšnji zaposleni. Učimo se lahko povsod in izkustvenega učenja so bili deležni člani ekipe Lego robotike. S prijaznimi besedami in darilci nas je sprejela gospa Patricija Tušar Černalogar, ki nas je pospremila do hale KFH-ja z visoko stopnjo avtomatizacije.
Gospoda Matej Jurman in Sašo Ličen sta nas popeljala skozi proizvodnjo in nam predstavila njihovo delo in različne vrste robotov. Prijetno smo bili presenečeni, ko smo dobili priložnost, da sprogramiramo enega od kooperativnih robotov, ki je po našem programu opravil svojo nalogo.
V nadaljevanju smo obiskali tudi oddelek strojegradnje, kjer nam je gospod David Bizjak predstavil potek izgradnje robotske celice ter programiranje celice in robotov v skladu z zahtevami naročnika. Opazovali smo lahko zapleteno zaporedje operacij po postajah ter robote, ki izvajajo različne naloge, da skupaj ustvarijo nov izdelek.
Ugotovili smo, da Lego robotika sploh ni igranje, temveč zelo resničen približek dela v podjetju. Člani ekipe morajo kot strokovnjaki v podjetju sodelovati in si deliti naloge, iskati zunanje sodelavce in pridobiti informacije z različnih področij, načrtovati zaporedje operaciji, narediti načrt robota in priključkov, jih skonstruirati in s programiranjem doseči zastavljeni cilj. Kot v podjetju, moramo tudi mi ob nastalem problemu staknili glave in poiskati najboljšo rešitev.
V pogovoru smo našim gostiteljem predstavili kaj počnemo na naših srečanjih, kako se pripravljamo na tekmovanja in katere stvari nam delajo največ preglavic. Povabili smo jih na obisk naših srečanjih, kjer bi jim še v živo predstavili svoje delo, oni pa bi nam s svojim širokim znanjem in bogatimi izkušnjami lahko dali kakšen nasvet za uspešnejše delo.
Polni novih spoznanj ter vtisov smo se poslovili in že po poti domov premlevali katera spoznanja lahko uporabimo pri svojem delu na naslednjih srečanjih.
Podjetju Kolektor in pri našem obisku sodelujočim zaposlenim se še enkrat zahvaljujemo za možnost ogleda proizvodnje in delitev znanja ter izkušenj.
Zapisala: Tatjana Fajdiga